ÚDRŽBA BYDLENÍ
Přenosné ubikace
Asi nejjednodušší je vyčistit klec nebo plastbox, případně skříňový typ morčecího bydlení, které má v patrech plastové vany jako např. to naše. S vanami od klecí, plastboxů, či skříňových ubikací se jednoduše manipuluje. Dle potřeby je nutné dna ubikací umýt (nemusí to být po každém čistění), případně vydesinfikovat (např. savem). Moč může plast narušit, případně na dnu vytváří i mapy (kámen), které jdou velmi špatně odstranit. Je možné použít např. Fixinelu, kterou lze zakoupit v každé drogerii, nebo jiný prostředek tohoto typu (nalijeme na skvrny a necháme působit, ale i tak kámen nejde moc dobře odstranit). Také není od věci vyzkoušet obyčejný ocet – použití má stejné jako Fixinela.
Nepřenosné – pevné ubikace
U ubikací, které není možné přenášet, jako jsou akvária či skříně s pevnými patry (nalepené lino, případně jiná krytina) je potřeba mít vybavení k odstranění znečistěné podestýlky. Vyzkoušené jsou různé možnosti čistění ubikace.
1. Osobně používám lopatku (smetáček + lopatku)
2. Jako vhodná se mi jeví i špachtle. V malířských potřebách je dá zakoupit ta největší špachtle. Není třeba investovat do dražších typů, pro splnění účelu stačí i ta nejlevnější. Její list je natolik velký (šíře 14cm), že se s ní dá pohodlně vykydat morčecí obydlí, případně i velice snadno odstranit přilepené bobečky ke dnu bydlení. Nyní jsem nadmíru spokojená, při prvním použití špachtle jsem s překvapením zjistila, že s její pomocí vyčistím ubikaci nejrychleji a nejpohodlněji. Určitě ji doporučím chovatelům, kteří používají pod hobliny podestýlku pro kočky. Pokud je více nasáklá, celkem dobře se dá špachtlí odstranit.
Také nesmíme zapomenout umýt mističky a napáječky. Zvlášť u napáječek vnitřní stěny obrůstají řasami, které je nutné pravidelně odstraňovat. Postačí štětka na láhve. I kovovou násosku je nutné vyčistit. Vnitřek této trubičky bývá také zanesený nečistotou. K tomu je potřeba špejle a kousek vaty, kterou namotáme na konec špejle.